Рибка Півник (Betta splendens)

Опис

Петушок (Betta splendens)Рибка Півник Betta, або бійцівська рибка. Батьківщина - Таїланд і Камбоджа. У природі наші улюбленці мешкають у водоймах Південної і Південно-східної Азії. Форма тіла рибки продовгувата, хвіст та верхній плавець закругленої форми, нижній починається від голови і доходить до основи хвоста, грудневі плавці мають загострену форму. У збудженому стані самці Півників роздувають і відтопирюють свої зяберні кришки у вигляді коміра. У самиці всі плавці значно коротші, вони мають кругліший хвіст, а біля основи яйцекладу з'являється білий пупок, схожий на ікринку, що виходить назовні. Довжина Півника до 8 см, зазвичай 6 см Живуть в акваріумах до 3 років. По яскравості і різноманітності забарвлення самці Півників не мають собі рівних: червоні, сині, жовті, зелені, рожеві кольори і їх переходи є винятковою привабливістю. При кожному повороті під хорошим верхнім освітленням рибка приймає інший відтінок. Особливо яскраве забарвлення приймають самці під час нересту або при сутичці з іншими самцями. По своїй вдачі вони в сусміцництві з іншими самцями завжди знаходяться у збудженому стані і б'ються між собою, як справжні півні. За постійні бійки вони і дістали назву півників.
Курочки півників забарвлені дещо блідніше, ніж самці, і мають невеликі плавники. Останнім часом з'явилися самиці з дещо подовженими плавниками, по забарвленню що не поступаються самцям. В результаті селекції тіло курочок з сірого або коричневого стало кольоровим. На черевці курочки у початку заднього плавця є "пупок", який дуже схожий на ікринку. По цьому "пупку" самиць можна визначити навіть в ранньому віці, коли плавці ще не відросли. Якщо в акваріумі знаходиться лише одна пара - самець і самиця, - то в звичайний час вони мають темне забарвлення з відтінком основної окраски з червоною, блакитною, зеленою або рожевою з коричневими довгастими смужками, що йдуть уздовж тіла від голови до хвоста, і тільки під час нересту обоє забарвлюються в яскравий тон.

Особливості

Найголовнішою вимога утримання Півника в акваріумі -  це вільний доступ до поверхні води. Аерації півники не потребують, що істотно спрощує догляд за акваріумом. Півники досить теплолюбні, рекомендована температура: 25-28 градусів за Цельсієм. Але вони добре себе почувають і при нижчих температурах і спокійно переносять пониження до 18, хоча експериментувати, все-таки не варто. Тепер варто сказати про розміри акваріума. Півники чудово себе почувають навіть в літровій банці.
Півник має другу назву - бійцівська рибка. Самці обожнюють влаштовувати справжні бійки, нерідко з летальним кінцем!
Як уникнути бійок?
Звичайно, обірвані плавники вихованців приносять мало задоволення. Якщо ви хочете помістити відразу декілька самців (3 і більше) в одному акваріумі, то доведеться серйозно поставитись до "квартирного питання". Акваріум в даному випадку потрібний досить великого об'єму - на три особини близько 100 літрів. Але просто великого акваріума недостатньо. Він має бути засаджений рослинами так, щоб кожен самець міг сховатися від інших і взагалі для зниження взаємної видимості. Також рекомендується рідше (в межах розумного!) міняти воду в акваріумі, тобто тримати рибок в "старій" воді. Курочок обов'язково також потрібно тримати окремо! Звичайно, це стосується випадків з "масовим" населенням самців, пару ж (самець самиця) можна спокійно тримати в одній ємкостіі (до певного моменту, само собою). Якщо в акваріумі не буде курочок, то у самців пропадає конкуренція. За ради забави можна розвісити на бічних стінках акваріума люстерка. Углядівши у будь-якому з них своє відображення, самець починає розчепірювати зябра, розпрямляти плавці і приймати загрозливі пози. Цим видовищем можна довго насолоджуватися.

Годування

Звісно живий корм для Півників є обов'язковим в харчуванні, хоча б двічі на тиждень. З живих кормів завжди доступні люлешник і дрібний мотиль. Із сухих кормів - дафния, гаммарус, мотиль (останній рідко зустрічається на прилавках). Непогано зарекомендували себе пластівці фірми Tetra, або спеціалізовані корма з приписом Betta.
Головне правило - не перегодовувати! 

Розмноження

Для нересту рибок-півників відбирається пара (і тільки пара). Якщо самець і самиця жили в одному акваріумі, то їх бажано розділити на три-п'ять днів. Упродовж цього терміну рибок обов'язково і без всяких варіантів добре годувати лише живим кормом, краще всього дрібним мотилем. За цей час необхідно підготувати нерестовий акваріум. Об'єм в 10 літрів буде достатньо. Найважливіша умова - рівень води в акваріумі має бути 15-20 см, вода має бути такою ж, що і в загальному акваріумі. При цьому необхідно мати окремо такий же об'єм свіжої води. Акваріум повинен аеруватися. Обов'язково в нерестовику мають бути всілякі укриття: корчі, черепашки, навіть замки (тут йдеться про декорації) і горщики. Крім того, в кут бажано запустити ричию, ряску, гілочки роголистника або інші плаваючі рослини - вони знадобляться самцеві. Спочатку в нерестовик саджається самець, бажано увечері. На ранок в акваріум доливається свіжа вода і пересідає самиця. Впродовж дня і ночі самець будуватиме гніздо, а самиця - доношувати ікру.
Гніздо є купкою піни, не видаляйте її!
Пару подробиць про гніздо. Самець будує гніздо, найчастіше намагається зробити це поряд з якою-небудь рослиною, біля скла або поряд з іншою опорою. Загальноприйнята думка, що він поступає так тому, що гніздо краще зберігає цілісність, якщо як каркас використовуються міцніші матеріали. А це означає меншу вірогідність, що гніздо буде зруйновано. Саме тому багато акваріумістів вважають обов'язковою присутність в акваріумі плаваючих рослин. Нерест починається найчастіше удосвіта. О, це дуже цікаве видовище! Самиця згортається в горизонтальне кільце, а самець пропливає всередину і теж згортається, але вертикально! І вони починають ось так друг навколо дружки обертатися, одночасно викидаючи ікру. Самець хапає ікру, що падає, ротом і складає її в гніздо. Потім процес повторюється знову. Коли ви бачите, що нерест закінчений, самицю обов'язково треба відсадити, а самця залишити доглядати за ікрою. Якщо ви не приберете самицю, то вона з великою часткою вірогідності буде вбита дбайливим батьком.
Самець Півника доглядає за ікрою і личинками, підбирає і ставить на місце випавших нащадків, з'їдає мертві ікринки і взагалі поводиться дуже гідно. На третій-четвертий день з гнізда вже самостійно почнуть випливати мальки. Один-два, п'ять - це ще нічого, але коли процес стане масовим - відразу ж прибирайте самця. Він просто заважатиме жити потомству, запихаючи назад в гніздо.
Важливо!
У мальків лабіринтовий орган сформується мінімум за два тижні, тому в нерестовику необхідно налагодити хорошу аерацію. Її можна буде припинити, коли мальки нормально набиратимуть повітря з поверхні.
Живлення молодняка риб півників
Раціон півників цілком звичайний. До тижня мальків годуємо інфузорією. Коли вони будуть здатні живитися більшим кормом (тобто досягнуть розмірів більше 10 мм), починаємо годувати різаним мотилем. Якщо є можливість, пересаджуємо молодняк в акваріум побільше, не забуваючи при цьому про аерацію.
Слід мати на увазі, що півник - рибка недовговічна, живе не більше 3-х років, після чого гине, тому для успішного розведення слід брати молоду пару, віком в 6-8 місяців. Хоча в цей час самці ще не мають таких розкішних плавників, які у них будуть в старішому віці, зате вони дуже активні, а у самиць якраз настає статева зрілість. У старих же самиць, які не метали ікру у молодому віці, ікра перероджується, утворюється закупорка статевого отвору, так що самиця робиться нездібною до ікрометання.
 
 
 
 

Похожие товары

Дизайн «Green River»
Круглий акваріум з рибкою   Півник
от 1300 грн
Обрати

Дизайн «White»
Акваріум-келих з рибкою    Півник
от 1700 грн
Обрати

Дизайн «River»
Акваріум Sunsun ATK 200D 10л з Золотою рибкою
3100 грн
Обрати
Sunsun ATK 200D, 10л
Акваріумний комплект з рибками Sunsun ATK 200D, 10л
3400 грн
Обрати

Дизайн «Red River»
Акваріум-келих з рибкою   Півник
от 1650 грн
Обрати
Дизайн «Red River»
Круглий акваріум з рибкою   Півник
от 1300 грн
Обрати
 
 
На главную страницу На предыдущую страницу На начало страницы